4K ve dahası! Intel, yeni Arc ekran kartları için kolları sıvadı

Intel, Arc serisi ekran kartlarıyla pazardaki payını büyütmeye çalışıyor. Ortaya çıkan son belgelere göre Intel, şimdiye kadarki en güçlü Arc ekran kartlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor olabilir. Son olarak ekran kartlarının mühendislik örneği sızdı.

Intel Arc Battlemage ekran kartları ortaya çıktı

Kod adı Churchill Falls olan örneğin Intel’in yakında çıkacak Battlemage Xe2 grafik mimarisini kullandığı bildirildi. Bu mimarinin 56 Xe çekirdek üzerinde 448 yürütme birimine sahip olduğu belirtildi. Bu da bir önceki modellere kıyasla yüzde 75’lik performans artışı yaratabilir.

Intel’in ayrıca Arc Battlemage X3 ve X4 modeli geliştirdiği düşünülüyor. Her ikisinin de 7168 shader özelliğine sahip olduğu söyleniyor. Bu da 4K çözünürlükte oyun oynamayı hedefleyen ekran kartlarıyla yarışacağı anlamına geliyor.

Diğer ayrıntılar arasında 256 bit genişliğinde bellek veri yolu yer alıyor, ancak bellek türü ve hızları bilinmiyor. Intel Arc A770 modelinin 1440p oyun çözünürlüğüne hitap ettiğini düşünürsek, X3 ve X4 modelleri 4K’da performans liderliğini hedefliyor olabilir.

Battlemage örnekleri en son Intel’in geliştirme tesisleri arasında transfer edilirken görüldü. Bu da ekran kartında yer alan yonganın, Intel işlemcilerinde entegre olarak kullanılabileceği anlamına geliyor.

Intel’in yeni nesil Arc modellerinde ray-tracing ve yapay zeka iş yüklerini büyük ölçüde geliştirdiği de söyleniyor. Bu da X3/X4 modellerini oyunların yanı sıra iş istasyonlarında kullanılabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir